X1227S8-4.5A
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Contains lead / RoHS non-compliant
Product Specifications
Part No. X1227S8-4.5A
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Quantity Available Out stock
Datasheets X1227S8-4.5A.pdf
Voltage - Supply, Battery 1.8 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V
Type Clock/Calendar
Time Format HH:MM:SS (12/24 hr)
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Packaging Tube
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names X1227S84.5A
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Memory Size -
Interface I²C, 2-Wire Serial
Features Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Detailed Description Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Date Format YY-MM-DD-dd
Current - Timekeeping (Max) 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V